śrubokręt http://www.apos.com.pl/ serwis dżwigów

W styczniu 1999 roku Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów rozpoczęła proces komercjalizacji i stała się spółką akcyjną. Przez 5 lat, w okresie 2003-2007, była częścią holdingu BOT, a obecnie jest samodzielnym oddziałem spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. Spółka mieści się na terenie gminy Kleszczów.

W październiku 2002 roku rozpoczęto wydobycie odkrywkowe w Szczercowie. Kopalnię Bełchatów można obserwować z trzech punktów widokowych: na Górze Kamieńskiej, w Kleszczowie oraz w Żłobnicy. Pierwsze tony węgla brunatnego w kopalni Bełchatów wydobyto w listopadzie 1980 roku.

Do dzisiaj jego głównym odbiorcom jest Elektrownia Bełchatów. Całe zasoby węgla bełchatowskiego złoża liczą około 2 miliardów ton, według planu ich gospodarowania mają zostać wykorzystane do 2038 roku. Wydzielono trzy obszary zalegania węgla brunatnego: Kamieńsk, Bełchatów oraz Szczerców.

Do eksploatacji zakwalifikowano natomiast dwa ostatnie. Obecnie rozważana jest eksploatacja pola Złoczew, które mieści się na granicy powiatów wieluńskiego oraz sieradzkiego.