www.swietlowki-led.com.pl Lamix Kroma

Praktycznie każde państwo, które jest uczestnikiem stosunków gospodarczych i dysponuje rozwiniętym przemysłem ma na swoim terenie coś, co w polskich realiach określa się mianem zagłębi przemysłowych. Są to ośrodki, gdzie funkcjonuje szczególnie dużo podmiotów operujących w tej samej branży.

Przykładowo ośrodkiem górnictwa jest większa część województwa śląskiego – Górny Śląsk z uwagi na bogate złoża węgla oraz tradycję górniczą jest na tym odcinku istotnym zapleczem dla rodzimej gospodarki. Polski węgiel cechuje znakomita jakość, jednak pojawiają się problemy z jego sprzedażą za granicę.

Decyduje cena, która jest znacznie wyższa niż koszty oferowane przez chińskich importerów. Niskiej jakości węgiel z Chin trafia nawet na polski rynek, z czym nie mogą się pogodzić górnicy z likwidowanych sukcesywnie kopalń.

Oczywiście niekoniecznie ośrodki przemysłowe muszą wiązać się z przemysłem ciężkim, który wymaga szerokiego zastosowania maszyn przemysłowych. Mamy liczne przykłady zupełnie innych branż, które w różnych krajach potrafią się skupiać regionalnie.