www.kozakwojtan.nieruchomosci.pl agencja kreatywna gdańsk Naklejki ostrzegawcze https://booklet.pl/produkty-i-rozwiazania/1-naklejki-ostrzegawcze Drukarnia Booklet

Marchew jest warzywem, które występuje w jadłospisie europejskiej cywilizacji już od tysięcy lat. Jest to roślina występująca niezwykle często w stanie dzikim na terenie Europy, Azji i północnej Afryki. Uprawa tego warzywa jest relatywnie prosta, a sama roślina nie posiada zbyt dużych wymagań w kwestii pielęgnacji i samej uprawy. Jak zatem uprawiać marchew i o czym należy pamiętać przy doglądaniu roślinki? Marchew należy do warzyw, które są niezwykle bogate w witaminy (B1, B2, B6, C, E, PP, K), a także w słynny beta karoten, zbawiennie wpływający na kondycję naszego wzroku. Roślina jest też bardzo pożywna i już od czasów starożytnych wykorzystywana jest w kuchni. Uprawa marchwi jest również bardzo tania, tak jak samo warzywo. Jeśli zdecydujemy się na uprawianie marchwi, to na samym starcie należy wziąć pod uwagę fakt, iż marchew to roślina dwuletnia. Oznacza to, że w pierwszym roku marchew tworzy korzeń, a dopiero w drugim wyrasta łodyga i kwiatostan.

Nie jest to jednak problemem, ponieważ to korzeń jest częścią jadalną warzywa, dlatego w Polsce traktowana jest jako roślina jednoroczna. Dobrze jest posadzić marchew w miejscu mocno nasłonecznionym, ponieważ promienie słoneczne świetnie działają na właściwości korzenia marchwi. Właśnie zapewnienie odpowiednich warunków marchwi jest niezwykle istotne, gdyż korzenie marchwi mogą rozwijać się nieprawidłowo. Ciężkie gleby są najlepszym podłożem pod uprawę tego warzywa. Nie możemy także pozwolić na to, aby gleba zbyt mocno została wysuszona, ponieważ marchew nie znosi różnych poziomów wilgotności. W kwestii nawożenia uprawy, dobrze jest wykorzystywać nawozy organiczne, które zagwarantują nam wolne od chemii jedzenie. Najlepszy w tym przypadku będzie obornik: przekompostowany lub suszony. Dobry do uprawy jest również kompost i wszelkiego rodzaju nawozy zielone.

Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi są cykliczne odchwaszczania oraz podlewanie i spulchnianie gleby.